گزارش اردوی زیارتی ـ سیاحتی مشهد مقدس مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
چهارشنبه, 21 تیر 1391 ساعت 09:19

گزارش اردوی زیارتی ـ سیاحتی مشهد مقدس

اردی‌بهشت ماه 1391

اردوی زیارتی ـ سیاحتی مشهد مقدس که توسط جامعه معلولین استان مرکزی و با حمایت سازمان بهزیستی استان مرکزی و جمعی از ارگانها و خیرین (جناب آقای مهندس میری، شهردار محترم اراک، جناب آقای دکتر کاظمی نایب رئیس شورای شهر اراک، مدیریت محترم سازمان اوقاف و امور خیریه، مدیریت محترم شرکت لجور، مدیریت محترم بانک سامان و مدیریت محترم بیمه کارآفرینان) برگزار شده بود، روز سه شنبه 13/2/1391 آغاز گردید.

در این اردو تعداد 88 نفر متشکل از اعضای غیرویلچری، اعضای ویلچری و همراهان آنها و هیأت مدیره جامعه معلولین استان مرکزی حضور داشتند.

گروه اعزامی ساعت 18:50 عصر روز سه شنبه به وسیله قطار خلیج فارس به سمت مشهد حرکت کرد. در مراسم بدرقه مدیر کل سازمان بهزیستی جناب آقای افراسیابی و معاونت توانبخشی ایشان جناب آقای لطیفی، روابط عمومی سازمان و خانواده‌های زائران حضور داشتند. انتظاری که از همکاری پرسنل راه آهن اراک می رفت، برآورده نشد و خدمت رسانی به مسافران این گروه که شرایط ویژه ای نیز داشتند مطلوب نبود. نبودن بالابر برای جابجایی ویلچرها به داخل واگنها، باریک بودن راهروی قطار و جابجایی معلولین و وسایل آنها مشکلاتی بود که در طول سفر و به خصوص هنگام سوار و پیاده شدن از قطار به خوبی مشهود بود.

ساعت 11 صبح گروه اعزامی جامعه معلولین به مشهد رسید. امکانات راه آهن مشهد به مراتب بهتر و بیشتر از شهر اراک بود. هرچند با توجه به ترددهای شهر بزرگ مشهد و امکانات ویژه و بودجه های اختصاص یافته به آن، این قیاس زیاد منصفانه نیست، اما امیدواریم شهر صنعتی و بزرگ اراک نیز دارای این امکانات در سطح نیازمندیهای خود باشد.

یک دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده ـ که دارای بالابر هیدرولیک بودـ متعلق به مجتمع نیکوکاری توانیابان مشهد و یک دستگاه مینی‌بوس برای انتقال گروه به هتل محل اقامت در ایستگاه راه آهن حضور داشت. ـ این هماهنگی از قبل در اراک صورت گرفته بود. ـ اعضای ویلچری به راحتی و بدون دخالت مستقیم شخص دیگری و تنها با کمک بالابر و نظارت مراقبان سوار اتوبوس شدند. وسیله ای که یکی از نیازهای ضروری و لازم برای معلولین است و کمبود آن در اراک کاملاً بارز می باشد.

هتل آپارتمان بهشت، محلی بود که برای استقرار اعضای این اردو تدارک دیده شده بود. انتخاب محلی که دارای پله نبوده و از نظر سرویس بهداشتی وضعیت مناسبی برای معلولین داشته باشد و همچنین نزدیکی به حرم امام رضا (ع) از دشواریها و محدودیتهایی بود که مسئولان این اردو در انتخاب هتل متحمل شده بودند.

روز جمعه 15/2/91 گروهی از اعضا به موزه نادری ـ باغ و موزه منسوب و معروف به نادرشاه افشار ـ رفتند و با معرفی و ارائه کارت عضویت به صورت رایگان از موزه و باغ بازدید کردند. این امکان برای گروه دوم که عصر همان روز به این موزه رفتند، مهیا نشد و بلیط را به صورت نیم بها تهیه کردند.

عصر روز شنبه 16/2/91 کل گروه توسط دو دستگاه اتوبوس برای تفریح به بوستان جنگلی وکیل آباد اعزام شدند. فضایی سرسبز و باصفا که در روحیه کل گروه تأثیر خوبی بر جای گذاشت. ابتدا از باغ وحش وکیل آباد بازدید به عمل آمد. در اینجا نیز حقوق معلولین به مسئولین باغ وحش یادآوری گردید که با همکاری ایشان اعضا توانستند به صورت رایگان از کل بخشها بازدید نمایند.

به دلیل وجود پله و نداشتن سطح شیب دار در پارک جنگلی، همه نتوانستند به گردش بپردازند. فضایی مناسب برای اقامت مهیا شد. اعضا در کنار یکدیگر از نسیم خنک بهاری و عطر شکوفه ها و بوی خوش گلها لذت بردند و در سایه سار درختان بلند و تنومند ساعتی را به شادی و تفریح و نشاط روح گذراندند. اجرای موسیقی سنتی به صورت زنده توسط خود اعضا (نی آقای حسین رضایی و تنبک آقای محمود آردی) فضای شاد و فرحبخشی را به ارمغان آورد و رهگذران را هم بی نصیب نگذاشت. عصرانه مختصری توسط آقای چقایی مسئول اردو تهیه و تقدیم اعضا گردید. رأس ساعت 20:30 اتوبوسها برای انتقال گروه به هتل آماده بودند.

روز یکشنبه 17/2/91 که مصادف با وفات ام البنین مادر حضرت عباس نیز بود، مراسم عزاداری و زیارت خوانی تدارک دیده شد. این مراسم ساعت 12 شب در صحن انقلاب، درست روبروی گنبد و بارگاه باشکوه و نورانی امام رضا با حضور تمام اعضای گروه اعزامی برگزار شد. مراسم با مدیحه سرایی آقای احمدی مسئول کاروان آغاز گردید. خواندن دعای توسل و ختم امن یجیب پایان بخش این مراسم نورانی بود.

علیرغم تلاشهای فراوان آقای چقایی به صورت مکاتبه و درخواست حضوری جهت اختصاص یک وعده غذا از میهمانسرای حرم برای اعضا، این امر میسر نگردید. این درخواستها یک هفته قبل از سفر نیز از دفتر اراک پیگیری شده بود. متأسفانه با اعلام این موضوع که: «طبق بخشنامه جدید غذای مهمانسرای امام مختص خانواده های شهدا و جانبازان است» دست رد بر سینه 88 نفر از اعضای جامعه معلولین اراک زدند و کسانی را که واقعاً با امید خوردن لقمه‌ای از برکت امام رضا برای شفا و تبرک آمده بودند، ناامید کردند. ما که معنی این ارزش گذاری را نفهمیدیم و نتوانستیم بپذیریم امام رضا برای میهمانان خود شرط بگذارد. این کاش شرط و شروط های اینچنینی را حداقل از این آستان برمی‌داشتند. صاحب اصلی این عظمت و شکوه خود امید ناامیدان و پناه بی پناهان است و این قبیل رفتارها چیزی جز سردی و فاصله از برخی مقامات ارمغانی ندارد.

روز دوشنبه 18/2/91 ساعت 15:50 عصر زمان حرکت قطار به سمت اراک بود.

ریاست اداره کل راه آهن مشهد به درخواست جامعه معلولین اراک در خصوص تغییر خط پاسخ مثبت داده و ضمن تغییر خط به خط یک جهت سهولت سوار شدن به قطار، کلیه همکاریهای لازم را با گروه 88 نفری انجام دادند به طوریکه انتقال کل گروه با تمام وسایلشان به راحتی و قبل از سایر افراد انجام شد. این همکاری و خدمت راه آهن مشهد جای تقدیر و تشکر دارد. در طول مسیر نیز رئیس قطار و میهمانداران با رفتاری توأم با ادب و احترام و محبت به خدمت رسانی پرداخته و سفر راحت و خوشی را برای مسافران ما رقم زدند. روابط عمومی جامعه معلولین از جناب آقای ضیایی مهر مدیر کل راه آهن، جناب آقای آرش حاجبی رئیس محترم قطار مشهد ـ اراک و آقایی سیدمرتضی ذاکری میهماندار قطار تقدیر ویژه نموده و لوح سپاس این عزیزان را به حضورشان تقدیم نمود.

ساعت 9:15 صبح روز سه شنبه 19/2/91 کاروان اعزامی به اردوی مشهد مقدس به اراک رسید. تمام اعضا در کمال سلامتی بوده و در طول سفر هیچگونه مشکلی برای هیچ یک پیش نیامد.

در پایان گزارش به عنوان مدیر روابط عمومی و عضوی از این اردو، لازم می دانم به نمایندگی از طرف کلیه اعضای شرکت کننده از تلاشهای جناب آقای چقایی و هیأت مدیره ایشان در برپایی، تدارک و مدیریت این اردو تشکر کنم.

همچنین مراتب سپاس و قدردانی خود را از سرکار خانم ملیحه دریابیگی مسئول دفتر جامعه معلولین، به خاطر مدیریت و درایت شایسته ایشان در راهبری گروه و هماهنگی کلیه امور مربوطه در طول این سفر به حضورشان اعلام داشته و امیدواریم در پناه خداوند همواره در کمال تندرستی و سربلندی به سر برده و در راه خدمت به همنوعان خود همواره موفق و پایدار باشند.